Çatı İzolasyonu

Ara 6, 2020 Hizmetlerimiz

Çatı izolasyonu dış etkenlerden en mühimi de sudan muhafazası için binaya uygulanan bir yalıtım çeşididir. İzolasyonun yapımında kullanılacak malzemelerle gerçekleştirilen bu uygulamayla bina sudan korunur. Bununla birlikte su sızıntılarını önleyerek binanın ömrünü uzatabilmektedir.

Yapılan her inşatta en mühim nokta şüphesiz yapının temeli ve çatısıdır.  Yapının temeli ve çatısı dışarda kalan ve mevsim şartlarıyla mücadele eden en korunaksız alanlarıdır. Tabi bu alanlar uzman kimselerce yapıldığında en savunmasız alanlar güvenli limanlar haline gelebilmektedir. Uzman ellerden çıkacak bu yapılar görsel açıdan, kullanım ve ısı noktasında en avantajlı konuma erişebilmektedir. Çatı söz konusu ise izolasyon hakkında bilgi almak önemlidir.

Yapıların su ile temasına maruz kalan bölgelerinde su çekme veya deformasyonun gerçekleşmemesi için kullanılan bir malzeme vardır. Bu yapı malzemesinin adı membrandır. Kelime anlamı çevreleyen katman veya zar olarak adlandırılmaktadır. Membran ile kaplı çatı izolasyonu uzun yıllar çatı onarım masrafından korumaktadır. Tabi ki membran malzemesi tek başına yeterli olmayacaktır. Bu yapı malzemesinin kullanılması kadar önemli olan nasıl kullanıldığıdır. Çatıdaki kıvrımlara ihtiyaç duyulan malzeme doğru şekilde doldurulduğunda istenen sonuç alınacaktır. Aksi halde membranın su geçirmez özelliği yeterli olmayacaktır. Çatı boşluklarından su sızıntısına neden olacaktır. Kullanılacak membranın kalitesinin önemli olduğu gibi çatıyı yapacak ustanın da bu konuda uzman olması gereklidir. 

Çatı izolasyonu binanın yapım aşamasında kullanıldığında su sızıntısı gibi sorunlarla hiç uğraşılmamasını sağlar. Yapılmadığı takdirde ilk yağışlı günde su problemleri baş gösterecektir. İnşası bitmiş bir çatıya izolasyon yapmak oldukça masraflıdır. Oysa bina yapılırken yapılacak bu işlem cebinizi ve inşaatı koruyacaktır. 

Çatı izolasyonunda su yalıtımı gibi önemli bir adımda malzemeler kaliteli olmalıdır. Yalıtım malzemesinde olmazsa olmaz özellik su geçirmezlik ve mevsim şartlarına yıllarca meydan okuyacak yapıda kalmasıdır. Bu özellik piyasadaki tüm malzemelerde bulunmamaktadır. Yapı malzemeleri noktasında iyi araştırma yapmak gerekir. Aksi halde ucuz pahalıya mal olacaktır. Binanın ömrünü uzatacak malzemeler seçilerek inşa yapılırken kullanılması gerekir. 

Son olarak çatı izolasyonunun yapıldığı malzemenin zarar görmemesi için tüm alanı kaplayacak bir biçimde yapılması önemlidir. Çatıda bulunan bütün kıvrımlar yeterli miktarda ürünle doğru şekilde kaplanmalıdır.